Czego nie lubią nasze oczy?

Czego nie lubią nasze oczy?

Zaskakujące wnioski płyną z badań CBOS-u przeprowadzonego wśród polaków. Okazuje się, że bardzo rzadko sprawdzamy stan zdrowia swoich oczu i nie mamy podstawowej wiedzy na temat właściwej profilaktyki leczenia wad wzroku. Ponad jedna trzecia respondentów badała swój wzrok ostatni raz ponad dwa lata temu. Z kolei 7%. ankietowanych zadeklarowało, że… nigdy nie badało swoich oczu. Skutek taki, że blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem.

Najczęściej cierpimy na krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Do ich rozwoju przyczyniamy się sami, nie dbając o oczy i popełniając błędy, które pogarszają widzenie.

Unikanie lekarza

Być może wydaje ci się, że nie musisz chodzić do lekarza, skoro dobrze widzisz, ale uważaj – jeśli tylko coś w kondycji twoich oczu Cię zaniepokoi, potrzebujesz od razu zapisać się do specjalisty. Schorzenia wzroku, łącznie z jego utratą, postępują szybko, a zmiany często okazują się nieodwracalne. Dlatego nie unikaj wizyt u okulisty. Profilaktyka chorób oczu polega również na dbaniu o zdrowie. Są choroby, których możesz nawet nie wiązać z wpływem na wzrok – np. nieleczona cukrzyca.

Pocieranie oczu

Kiedy długo czytasz, piszesz, grasz albo oglądasz film, odruchowo zaczynasz pocierać oczy. Nie rób tego. W ten sposób tylko sobie zaszkodzisz. Ta z pozoru niewinna czynność zwiększa ryzyko rozwoju infekcji i zapalenia. Twoje zmęczone oczy mają zdolność do samoistnej regeneracji, dlatego pocieranie ich brudnymi palcami to bardzo zły pomysł. Zalecane jest natomiast intensywne mruganie (gdy np. czujesz, że coś wpadło ci do oka) albo sięgnięcie po krople, które nawilżą oczy i poprawią jakość widzenia. Jeśli jednak nawet to nie pomoże, twój organizm wysyła ci sygnał, że pora spotkać się z okulistą.

Palenie papierosów

Może to zdziwić wiele osób – okazuje się, że palacze należą do grupy najwyższego ryzyka pod względem możliwości wystąpienia głównej przyczyny słabego wzroku. Badania naukowe potwierdziły, że puszczanie dymka sprzyja degeneracji plamki żółtej (AMD). Nie bez znaczenia jest również przebywanie w zadymionym otoczeniu.

Nieużywanie okularów przeciwsłonecznych

Poważnym błędem, który psuje wzrok, jest rezygnowanie z okularów przeciwsłonecznych. Potwierdzono naukowo, że cząsteczki o charakterze wolnych rodników, które powstają pod wpływem promieniowania UV, są nierozerwalnie związane z rozwojem starczego zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Noszenie ciemnych okularów w słoneczne dni to nasz obowiązek. Warto przy okazji wiedzieć, że osoby z jasnym kolorem tęczówek są bardziej narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Poza tym okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed kurzem, piaskiem i wiatrem.

Kontakt z technologią LED

Jeśli przebywasz w pomieszczeniach, w których zamontowane są żarówki LED, uważaj. Może i są one energooszczędne, ale kiepsko wpływają na twój wzrok. Dotyczy to również innych urządzeń korzystających z tej technologii – cienkich telewizorów, telefonów komórkowych czy laptopów. Wyniki zagranicznych badań są miażdżące – hiszpańscy uczeni odkryli, że długotrwałe oddziaływanie światła LED może nieodwracalnie uszkodzić nasz wzrok.

Oglądanie filmów w komórce

Fakt, że nowoczesne gadżety niszczą wzrok, wiadomo nie od dziś. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiodły, że dla oczu bardzo szkodliwe jest oglądanie filmów w technologii 3D na małym mobilnych urządzeniach – zwłaszcza smartfonach. Chodzi nie tylko o to, że obraz jest niewielki, ale również o to, że tego typu urządzenia trzymamy bardzo blisko oczu. Wyniki badań, w których pod lupę wzięto urządzenia mobilne, smartfony, iPady oraz komputery, wykazały, że skutkują one większym dyskomfortem od urządzeń, w których obraz wyświetlany jest dalej.

Niewłaściwe używanie soczewek

Jeśli nosisz soczewki, unikaj ich kontaktu z wodą. Oznacza to, że podczas pływania, kąpieli czy prysznica powinnaś je zdjąć. W przeciwnym wypadku możesz nabawić się bakteryjnego zapalenia oka i innych groźnych infekcji, które mogą skutkować nawet niebezpiecznym owrzodzeniem rogówki. Szkieł kontaktowych nie powinno się też nosić dłużej niż zaleca producent (albo lekarz). Zawsze trzymaj się zaleceń umieszczonych w ulotce. Błędem jest również spanie w szkłach kontaktowych. Twoje oczy potrzebują czasu na regenerację.

Profilaktyka i ochrona wzroku.

Przede wszystkim należy ograniczyć czas spędzany przed telewizorem, komputerem, tabletem czy smartfonem. Jeśli np. pracujesz przed monitorem, staraj się co godzinę zrobić kilkuminutową przerwę. Oczom służy patrzenie na kolor zielony i na przedmioty, które znajdują się daleko. W słoneczne dni noś ciemne okulary z filtrami UV. Zalecana jest też odpowiednia dieta. Dobrze na wzrok wpłyną: jajka, zdrowe oleje roślinne, cytrusy, świeże warzywa i owoce, orzechy, pestki, ryby, produkty pełnoziarniste, drób, owoce morza, zielona herbata. Nie trzyj oczu zamiast tego pomrugaj. Unikaj dymu i pyłu. Jeśli czujesz jakikolwiek dyskomfort idź do lekarza specjalisty natomiast przy doborze okularów korekcyjnych pomoże Ci specjalista optometrysta w Salonie Optycznym DP Optyk.

Umów wizytę w salonie optycznym
Umów się na
darmową konsultację
Kontakt do nas
INSTAGRAM